Богдан Михайлович Хмельницький – полководець, гетьман, політичний діяч XVI століття. Очолив козацьке повстання в наслідок якого російська імперія завоювала Київ, Запорізьку Січ і лівий берег Дніпра.
Про його походження, дитинство і юність відомо не багато і в різних історичних джерелах інформація відрізняється. Народився Хмельницький в 1595 році, імовірно в Суботові. Батька звали Михайло Хмельницький, служив підстаростою у гетьмана Жолкевського, в 1620 відправився в похід на Молдавію, а пізніше в битві з татарами загинув під Цецорою. Мати була козачкою відома під ім’ям Агафія, але це ім’я могло бути дано вже після того, як вона прийняла обітницю черниці .
Освіту Богдан Хмельницький здобув у Київській братській школі, а після вступив до єзуїтського колегіуму у Львові, де основними предметами стали: латинь, писання, риторика та польська мова. У зрілості Хмельницький говорив, що не перейнявся єзуїтським вченням і завжди був вірний православ’ю.
У 1620 р. розгорілася польсько-турецька війна та Хмельницький бере активну участь у бойових діях. В одній з битв гине його батько, а самого гетьмана беруть в полон, де він знаходиться поки рідні не збирають викуп. Але була і якась користь знаходження в неволі цієї видатної особистості, за час полону він встигає вивчити турецьку і татарську мови.
Незабаром після цього Богдана Хмельницького по морю відправляють в похід на турецькі міста і в 1629 році він захоплює землі, прилеглі до Константинополя. Пробувши тут незначний відрізок часу повертається в Чигирин. Тут від влади Запоріжжя отримує посаду сотника чигиринського.
Хмельницький брав участь у великій кількості військових дій, але людиною яка увійшла в історію та про яку донині складаються легенди його зробила національно-визвольна війна. Повстання Запорізьких козаків проти уряду Речі Посполитої, яке очолив гетьман, було підтримано різними соціальними групами від селян до духовенства України.