Ольвія – давньогрецьке місто, яке займало близько 50 га.території і в свої кращі часи налічувало до 15 тис. населення. Вважався великим центром торгівлі і рибальства, тісно співпрацював зі скіфами в сфері економіки. Засновано городище було на березі Дніпровського лиману в VI столітті до н. е. вихідцями з Мілета.
Вирішальну роль для заснування Ольвії зіграв острівець Борисфен, що знаходився в гирлі річки. Як показали розкопки тут розташовувалося перше поселення, і саме звідси почався розвиток ремісничого виробництва. В кінці VI століття до н.е. в цій місцевості стали з’являтися переселенці з Мілета, острівець перестав вміщувати таку кількість людей і було організовано безліч розрізнених колоній на березі, що пізніше об’єдналися в одне місто – Ольвію, назва якої в перекладі означає “щасливий”.
У 450 році до н. е. у давньогрецькому городищі побував Герадот, саме він вперше написав про географію, історію та звичаї місцевих народів. Форма правління в V столітті до н. е. була олігархічна, в IV столітті до н. е. на зміну їй прийшла демократія.
У 331 році до н. е. Олександр Македонський Зопіріон намагався штурмом взяти місто, але спроба не увінчалася успіхом. У 55 році до н. е. гетський цар Буребіста, зробив те, чого не вдалося Олександру Македонському, завоював давньогрецьку державу. Через деякий час Ольвія відродилася з попелу, але вже в більш ослабленому вигляді.
У 198 році держава увійшла до складу римської імперії. У 370 роках, після нападу гунів, давньогрецьке городище Ольвія, припинило своє існування.
У 1924 році на місці античного городища проводилися розкопки, а пізніше тут відкрили археологічний заповідник. Завдяки проведеним роботам були досліджені руїни веж, стін, подвійних воріт. Розкопки не припиняються і зараз.