Неолітичне поселення Михайлівське (ямна культура) розташоване поблизу села Михайлівка на березі річки Дніпро, в Херсонській області. Здавалося б ці нічим не примітні землі не зможуть зацікавити туриста, але це не так! Вони таять в собі багату історію і кожна людина відвідав це місце, так чи інакше стає її частиною.
Перші розкопки неолітичного поселення почали проводитися в 1952-1955 рр. під керівництвом Шапошникова О. Р. і Лагодівської Е. Ф.
Було знайдено 3 шари глибиною до 240 см.:
Перший і найраніший (IV тисячолітті до н. е.) відноситься до нижньомихайлівської культури. Тут були знайдені напівземлянки і землянки в центрі яких розташовувалось кам’яне або глинобитне вогнище. Керамічні круглі амфори, горщики з плоским дном чаші з високою горловиною, прикрашені відбитком зубчастого штампу. Із знарядь праці кам’яні і кістяні голки, скребки, ножі, шила. Призначалися ці знаряддя для вироблення шкіри, обробки шкур, прядіння і ткацтва. В основному люди займалися тваринництвом і розводили дрібну рогату худобу. Проіснувало селище нетривалий час про що свідчить товщина шару від 15 до 20 см.
Другий шар початку III тисячоліття виявився набагато значнішим, його товщина сягала 50-60 см. говорить це про те, що люди жили і займалися господарством тут набагато довше. Такі ж напівземлянки і землянки, але до них додалися наземні споруди з кам’яною основою. Змінилися і керамічні вироби плоскодонні і гостродонні судини тепер прикрашає більш насичений орнамент. Знаряддя праці доповнилися кам’яними сокирами і молотами, стали з’являтися мідні вироби. Господарство не обмежується лише тваринництвом, з’явилося зерно із області трипільської культури. Стада складалися в основному з великої рогатої худоби.
Михайлівське поселення “3” середини III тисячоліття розширилося до півтора гектара. З’явилися рови і кам’яні стіни. Залишилися все ті ж землянки, але разом з ними виникли споруди з декількома приміщеннями. Фундамент у таких будівель був кам’яним, а стіни глинобитні. Крім побутових споруд, стали будувати майстерні для вичинки шкір, дерева і – металообробки. Кераміка стала різноманітнішою: чаші на ніжках, горщики з ручками, миски, можна знайти ритуальний посуд. Господарство стає більш розвиненим. Збільшується поголів’я худоби, що відіграє важливу роль при обміні на метал і зерно. Люди починають освоювати землеробство, але це не є їх основним видом діяльності і скоріше має другорядну роль.